Pogórze Dynowskie to malownicza kraina położona w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim. Jest to niższa część Karpat, a teren ten jest zdecydowanie nie doceniany przez turystów, którzy przejeżdżają tędy udając się w Bieszczady. Na obszarach tych dominują lasy oraz pola, a także niewielkie wsie. Największą miejscowością regionu jest Dynów, od którego nazwę wzięła ta kraina.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Pogórza Dynowskiego są ruiny zamku w Odrzykoniu. Budowla ta datowana jest na koniec XIV wieku i przez wieki był w posiadaniu różnych rodów szlacheckich. Na przełomie XV i XVI wieku doszło jednak do sporu o to, kto jest prawowitym jego właścicielem. Ten właśnie spór stał się inspiracją dla Aleksandra Fredry do napisania „Zemsty”. Ciekawostką jest to, że jego żona otrzymała ruiny zniszczonego przez potop szwedzki zamku jako posag ślubny.
Niedaleko ruin zlokalizowany jest Rezerwat Prządki. Podziwiać w nim można niecodzienne formacje skalne, z których wiele przybrało bardzo oryginalne kształty. Niektóre z nich są wysokie nawet na 20 metrów, co robi imponujące wrażenie. Szacuje się, że skały te mogę mieć nawet 35-55 ml lat. Jest to więc miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Przez obszar Pogórza Dynowskiego przebiega Szlak Architektury Drewnianej. Na szczególną uwagę zasługuje kilka obiektów zlokalizowanych w tej okolicy. Jednym z nich jest kościół parafialny w Golcowej, który został wzniesiony w XV wieku w systemie więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowym, który jest jedną z najstarszych metod stawiania budynków z drewna. Z kolei w Bliznem znajduje się kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury drewnianej w Polsce. Jego konstrukcja niemal w całości pochodzi z XV wieku.
Planujesz wakacje w górach? Zobacz noclegi w Zakopanem
Zdecydowanie wart odwiedzenia jest także sam Dynów. To urokliwe miasteczko liczy sobie obecnie niecałe 9 tys. mieszkańców. Centralnym punktem jest rynek otoczony kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Warto zwrócić uwagę także na renesansowy kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca z XVII w., z barokowym wnętrzem i dzwonnicą z XVIII w.
Z Dynowa można wybrać się w podróż do Przeworska kolejką wąskotorową. Z okien zabytkowego pociągu można podziwiać zmieniający się krajobraz doliny Sanu i Wisłoka. Trasa wynosi 46 kilometrów, a na jej pokonanie pociąg potrzebuje około 3 godzin. Podczas podroży pociąg pokonuje jedyny w Polsce tunel położony na tego rodzaju torach o długości 602 metrów. Atrakcją jest także piękny most kamienny pamiętający czasy arcyksięcia Ferdynanda.