Zakopane, zimowa stolica Polski, jest niewielkim, około 26-tysięcznym miastem położonym u podnóża najwyższych polskich gór – Tatr. Zimą mekka sportów na śniegu, a w cieplejszym okresie roku – turystyki górskiej. To najwyżej położone miasto Polski, a dodatkowo znaczna jego część obejmuje tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyjątkowy klimat, widoki, atrakcje i kultura góralska co roku przyciągają setki tysięcy turystów w to miejsce.
Podróż do Zakopanego – jak dotrzeć do stolicy polskich Tatr?
Do Zakopanego można dotrzeć na kilka sposobów. Najpowszechniejsza jest podróż samochodem tak zwaną „Zakopianką” z Krakowa. To droga krajowa nr 7 z Krakowa do Rabki-Zdroju, a dalej droga krajowa nr 47 w odcinku o łącznej długości 102 km. W planach odcinek pomiędzy Lubniem a Rabką zyska parametry drogi ekspresowej S7 dzięki ukończonemu tunelowi. Przy dobrych warunkach drogowych dojazd do Zakopanego zajmuje około półtorej do dwóch godzin.
Dojazd pociągiem do Zakopanego jest także możliwy, choć trasa od Krakowa liczy blisko 140 km i trwa około 3 godzin w przypadku IC i EIC, a 4 godzin w połączeniach przewozów regionalnych. Istnieje sporo połączeń autobusowych, zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych mających przystanek w Zakopanem. Autobusy trasę z Krakowa lub Nowego Sącza pokonują zwykle w nieco ponad dwie godziny.
Zakopane – noclegi
Baza noclegowa Zakopanego jest bardzo zróżnicowana – zarówno jeśli chodzi o standard pokoi, jak i ceny pobytu. Dzięki temu każdy znajdzie miejsce na nocleg dostosowane do wymagań oraz zasobności portfela. Noclegi w samym Zakopanem to nie jedyna możliwość zakwaterowania. Szczególnie w ścisłym sezonie może być trudno znaleźć nocleg w Zakopanem blisko centrum czy znanych atrakcji turystycznych. Na szczęście w okolicy również jest wiele pensjonatów, domków gościnnych czy apartamentów.
Noclegi – popularne lokalizacje w Zakopanem:
- Willa Bianco Zakopane; Króle 31c
- Apartamenty u Łukasza; Bulwary Juliusza Słowackiego 21 A
- Apartamenty Forster House; Smrekowa 27B
- Aparthotel Delta; Na Wilcznik 5a
- Pokoje Gościnne u Wnęka; Kasprowicza 39A
- Willa Ślimakówka; Chałubińskiego 21 c
Noclegi w Zakopanem nie należą do najtańszych. Ceny za pobyt zależą od wielu różnych czynników, szczególnie od standardu pokoju, długości pobytu oraz sezonu. Warto wiedzieć, że przy dłuższych pobytach między głównymi sezonami można wynegocjować atrakcyjniejsze warunki cenowe – stąd najlepiej jest kontaktować się bezpośrednio o gospodarzami obiektów noclegowych. Systemy rezerwacyjne najczęściej nie uwzględniają tego typu zniżek.
Aby wynająć tanio noclegi w Zakopanem, można skorzystać z różnych sposobów. Można poszukać ofert Last Minute lub wcześniej zarezerwować nocleg, co może być tańsze niż rezerwacja w ostatniej chwili. Warto też zwrócić uwagę na sezon turystyczny i wybrać się do Zakopanego w mniej popularnym okresie, kiedy ceny mogą być niższe.
Co warto zobaczyć w Zakopanem?
Zakopane potrafi zachwycić o każdej porze roku, wyjątkowa lokalizacja i otoczenie miasta udostępniają szereg atrakcji bez względu na sezon. Niektóre dostępne są przede wszystkim zimą, inne zaś wiosną, latem, jesienią. Warto odwiedzić to miejsce nieco poza głównym sezonem turystycznym, który przypada na miesiące wakacyjne oraz okres ferii zimowych i świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra, gdyż w tym czasie Zakopane i okoliczne atrakcje bywają tłoczne. Przy okazji bytności w okolicy można także odwiedzić pobliskie miejscowości, gdzie znajduje się kilka ogromnych kompleksów termalnych oraz liczne szlaki turystyczne.
Latem Zakopane jest przede wszystkim punktem wyjścia do wypraw górskich. Niekoniecznie musi być to bijące rekordy popularności Morskie Oko i Gubałówka, można zdecydować się na wiele podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych tras. Na terenie samego miasta warto odwiedzić zabytkowe i historyczne miejsca – cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Muzeum Stylu Zakopiańskiego albo galerię Hasiora. W ciepłym okresie roku dostępne są także liczne atrakcje dla młodszych – park linowy, zjeżdżalnia grawitacyjna, park rozrywki, park edukacyjny. Całoroczny aqua park w Zakopanem pozwala na chwilę odprężenia w wodach termalnych z widokiem na Tatry, podobnie jak sezonowe kąpielisko Szymoszkowa. Można także zwiedzić skocznie narciarskie czy nawet zjechać pontonem ze stoku Wielkiej Krokwi. Warto także pospacerować Krupówkami i spróbować lokalnych potraw w licznych góralskich karczmach.
Zimą w Zakopanem warto uprawiać sporty zimowe. Jazda na nartach, desce, a nawet sankach jest możliwa na licznych stokach zarówno w obrębie miasta, jak i jego bliskiej okolicy. Kasprowy Wierch, Polana Szymozkowa, Harenda czy Nosal to najpopularniejsze stacje narciarskie. Miasto posiada także szereg dobrze utrzymanych tras dla wielbicieli nart biegowych. Znajduje się tu też sezonowe lodowisko oraz tor lodowy. W okresie konkursów skoków narciarskich w Zakopanem można także podziwiać skoczków pod Wielką Krokwią. Spacer po klimatycznych Krupówkach, wyjazd na Gubałówkę, śnieżny labirynt lub zamek albo udział w kuligu to kolejne popularne atrakcje. Przejażdżka skuterem śnieżnym, psim zaprzęgiem albo inne aktywności są także organizowane w obrębie miasta.
Zakopane dla rodzin z dziećmi
W Zakopanem znajdują się atrakcje dla osób w praktycznie każdym wieku. Miasto jest otwarte na dzieci, poza wymienionymi już licznymi atrakcjami posiada także świetnie utrzymany park miejski oraz kilka ciekawych placów zabaw, między innymi ten w parku oraz na Dolnej Równi Krupowej. W sezonie letnim w Zakopanem znajduje się wiele dedykowanych dla dzieci miejsc. Z dziećmi warto odwiedzić też Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Iluzjapark, Myszogród, Park Janosika czy Muzeum Oscypka albo Be Happy Museum. Mnogość atrakcji pozwala na ciekawe spędzanie czasu nawet przy braku pogody.
Kulturalne Zakopane – wydarzenia cykliczne
W Zakopanem i na Podhalu co roku odbywa się szereg imprez, przede wszystkim kulturalnych. Towarzyszą im liczne koncerty, targi, pokazy. To przede wszystkim:
- plenerowe Tatrzańskie Wici odbywające się latem – promocja folkloru i zespołów regionalnych, a także twórców ludowych,
- Europejskie Targi Produktów Regionalnych w sierpniu,
- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem – sierpień,
- Spotkania z Filmem Górskim – czerwiec
- Zakopiańska Wiosna Jazzowa,
- Sylwester w Zakopanem,
- skoki narciarskie – zawody pucharu świata.
Oprócz nich miasto często jest współorganizatorem innych imprez i wydarzeń, dlatego warto przed przyjazdem sprawdzić, co aktualnie dzieje się w Zakopanem i okolicy. Oprócz tego przed przybyciem do miasta dobrze jest przygotować się na kapryśną górską pogodę, która bywa zmienna nawet w samym centrum.
Przydatne adresy
Punkt Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego
Tytusa Chałubińskiego 44, 34-500 Zakopane